GÖNÜL YARASI (LOVELORN) (2005)

GÖNÜL YARASI (LOVELORN) (2005)

İstanbul herkesin kalbini en az bir kere kırıyor ne yazık ki. Öyle ya da böyle… Belki de İstanbul değil kalbimizi kıran bizim İstanbul’a getirdiklerimizdir, ama şurası kesin İstanbul’da ortaya çıkıyor her şey. İşte ana hikayenin İstanbul’da geçtiği “Gönül Yarası” da aşkı, hayal kırıklıklarını ve aile ilişkilerini bir çok açıdan muhteşem bir şekilde ele alıyor. 
Nazım (Şener Şen) yaşını başını almış Mardin’de görev yapan bir öğretmendir. Emekli olup İstanbul’a dönmeye karar verir. Bugüne kadar ne kadar gelmiş geçirmiş olsa da, İstanbul’a geldiği anda Dünya (Meltem Cumbul) ile tanışır ve işler değişir. Öte yandan Dünya’yı deliler gibi seven eski kocası Halil (Timuçin Esen) ona tamamiyle bağımlı olmuş durumda ve onu kaybetmesine rağmen hala kaybetme korkusu ile hareket etmektedir. Sonuçta o da Dünya’yı bulmak için İstanbul’a gelir ve Nazım kendini bu ikili arasında buluverir. 
Gönül Yarası’nda Şener Şen en iyi oyunculuğunu sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda insana çok yakın bir karaktere can veriyor. Onun yanında diğer karakterlerde ise Meltem Cumbul dahil herkes karakterini eksiksiz bir şekilde yerine getiriyor. Kabacası hiç kimse karakterinde sırıtmıyor. 
Filmin eksik yanı ise genelde teknik açıdan. Özellikle iki sahnede mikrofonun belirgin bir şekilde gözükmesi Türkiye’yi o sene Oscarlar’da temsil etmesi düşünülen bir filme yakışmıyor malesef.  
Ayrıca Yavuz Turgul’un bana göre imzası olan bar sahnesi her filminde oldugu gibi (Av Mevsimi, Eşkiya, Kabadayı*) bu filminde de var.
Şener Şen’in muazzam bir oyunculuk sergilediği “Gönül Yarası” mutlaka izlenmesi gereken bir Türk klasiği ve gerçek bir İSTANBUL filmi. Bravo!

* Yavuz Turgul sadece Av Mevsimi ve Eşkiya’yı yazıp yönetti. Kabadayı filminin sadece senaryosu ona ait.

NOT: A-
Advertisements

2 thoughts on “GÖNÜL YARASI (LOVELORN) (2005)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s